ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ : KIDS SAVE LIVES !

H ΣΤ΄τάξη του 3ου δημοτικού σχολείου Κορίνθου συμμετείχε με επιτυχία στο Εργαστήριο Δεξιοτήτων του KIDS SAVE LIVES, την Τρίτη 15 Οκτωβρίου 2024, από τις 9:00π.μ. έως τις 11:00π.μ.  Στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων του Υπουργείου Παιδείας, το Εργαστήριο Δεξιοτήτων του KIDS SAVE LIVES, στόχο έχει την εκπαίδευση μαθητών/-τριών στην ΚΑΡΠΑ και τις Πρώτες Βοήθειες. Οι μαθητές και οι μαθήτριες αφού παρακολούθησαν ενημερωτικά βίντεο και χρήσιμες συμβουλές από το διαδικτυακό webinar ,  στη συνέχεια συμμετείχαν βιωματικά σε πρακτικές συμβουλές πρώτων βοηθειών από την εκπαιδευτικό φυσικής αγωγής του σχολείου μας , την κυρία Μαυραγάνη Ελένη.

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ 3ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΎ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΚΟΡΙΝΘΟΥ ΣΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΕΠΑΝΕΚΚΙΝΗΣΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ 2024.
Επίσης την Τρίτη 16 Οκτωβρίου 2024 το σύνολο των μαθητών και μαθητριών της ΣΤ τάξης συμμετείχαμε στην Παγκόσμια Ημέρα Επανεκκίνησης Καρδιάς 2024 | WRAH DAY. Ταυτόχρονα, πάνω από 200 σχολεία πανελληνίως , προσπάθησαν και κατέγραψαν ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΡΕΚΟΡ ΚΑΡΠΑ ΜΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 20.000 ΜΑΘΗΤΕΣ να συμμετέχουν από όλη την Ελλάδα!
Συγχαρητήρια σε μαθητές και εκπαιδευτικούς!

Υπεύθυνες Εκπαιδευτικοί : Τζίνη Νικολέττα και Αλωνιστιώτη Ελβίρα-Μαρία.