«Φυσικές καταστροφές» και «Επαγγέλματα» Επίσκεψη της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Κορίνθου

Επίσκεψη της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Κορίνθου
ΤΑΞΕΙΣ Β’, Γ’, Δ’, Ε’, ΣΤ’

Στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων με θέμα «Φυσικές καταστροφές» και «Επαγγέλματα» καλέσαμε την Πυροσβεστική Υπηρεσία Κορίνθου, η οποία με χαρά ανταποκρίθηκε στην πρόσκλησή μας και ετοίμασε μια ενδιαφέρουσα ενημέρωση για τους μαθητές μας.

Κατά τη διάρκεια του εκπαιδευτικού προγράμματος οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να πληροφορηθούν για τις δυσκολίες του επαγγέλματος του πυροσβέστη, τις αιτίες πυρκαγιάς σε δάση και τη διαδικασία πυρόσβεσής της, τον τρόπο απεγκλωβισμού ατόμων από ανελκυστήρα ή άλλο μέρος, τον εξοπλισμό που φέρουν οι πυροσβέστες καθώς και τις αντίξοες συνθήκες κάτω από τις οποίες πρέπει να εργαστούν πολλές φορές. Τέλος, οι μαθητές δοκίμασαν να κρατήσουν τη μάνικα με το νερό και να σβήσουν μια μικρή εστία πυρκαγιάς στον προαύλιο χώρο του σχολείου.
Ευχαριστούμε θερμά την Πυροσβεστική Υπηρεσία Κορίνθου και τους ευχόμαστε καλή δύναμη στο σπουδαίο έργο τους.