Αθλητικό πρόγραμμα ξιφασκίας

ΣΤΟ 3Ο  ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ

Φεβρουάριος 2024

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Θεοδοσίου Μαρίνα

Την Πέμπτη 15 Φεβρουαρίου η  κ. Ποτού  Ευρυδίκη Πιστοποιημένη προπονήτρια και διακεκριμένη αθλήτρια  ΞΙΦΑΣΚΙΑΣ  και  Ιδρύτρια της Ακαδημίας Ξιφασκίας Κορινθίας CORINTHIAN  STARS,  συνοδευόμενη από την κ. Ζήκα Ουρανία , αθλήτρια της Εθνικής Ομάδας Ξιφασκίας και την κ. Μπογδάνη Ιόλη ,  αθλήτρια Ξιφασκίας , αποδεχόμενες την πρόσκλησή μας , υλοποίησαν εκπαιδευτικό αθλητικό πρόγραμμα με παιδαγωγική και ψυχαγωγική προσέγγιση  με σκοπό τα οφέλη για τους ασκούμενους και τη γνωριμία με το ευγενές άθλημα της Ξιφασκίας , που προάγει την ευγενή  άμιλλα , την πειθαρχία , την ευγένεια και τον σεβασμό .

Το άθλημα προκάλεσε το έντονο ενδιαφέρον των μαθητών, τόσο για  τον  εξοπλισμό  όσο  και  για  τη στρατηγική και,  αφού φόρεσαν τον ειδικό εξοπλισμό , έγιναν και οι ίδιοι « ΞΙΦΟΜΑΧΟΙ» για λίγο , υπό την καθοδήγηση της κ. Ποτού Ευρυδίκης και των αθλητριών .

Ήταν μία ευχάριστη δραστηριότητα και πολύτιμη εμπειρία για όλη τη σχολική μονάδα.