Δράση  «Δέντρο – Λιχουδιά για ζωάκια και πουλιά »

ΔΡΑΣΗ  «ΔΕΝΤΡΟ –ΛΙΧΟΥΔΙΑ ΓΙΑ ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΠΟΥΛΙΑ »
ΜΕ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΗΣ Α’ ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ 3ου ΔΗΜ.ΣΧ.ΚΟΡΙΝΘΟΥ
Δεκέμβριος 2023

Οι Υπεύθυνες Εκπαιδευτικοί: Θεοδοσίου Μαρίνα και Φούνκογλου Πετρούλα

Οι μαθητές της Α’ Δημοτικού του σχολείου μας ,στο πλαίσιο της Δράσης, στόλισαν ένα ξεχωριστό δέντρο με βρώσιμα χριστουγεννιάτικα στολίδια και αφού έφτιαξαν λαχταριστές λιχουδιές ,τις κρέμασαν σε ένα δέντρο του αύλειου χώρου θέλοντας να προσφέρουν τροφή στους καθημερινούς φτερωτούς μας φίλους δίνοντας το μήνυμα της Προσφοράς και παίρνοντας αντίστοιχα τη χαρά της Προσφοράς με τη συνέχιση της Δράσης στους κήπους, τις αυλές και τα μπαλκόνια των σπιτιών τους.

Οι μικροί μαθητές, ευαισθητοποιημένοι και ενθουσιασμένοι, αναζητούν τώρα παρόμοιες δράσεις Προσφοράς.

Η συγκεκριμένη Δράση της Ελληνικής Εταιρίας Προστασίας της Φύσης εντάσσεται στο Πρόγραμμα Διεθνούς Δικτύου ΠΕ « Μαθαίνω για τα δάση» που συμμετέχει το Σχολείο μας.