Σχ. Έτος 2023-2024

ΒΙΒΛΙΑ ΣΥΝΤΑΓΩΝ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΩΝ ΑΓΓΛΙΚΩΝ
« OUR YUMMY RECIPE BOOK «
ΤΑΞΗ Ε1

Στο μάθημα των Αγγλικών, τα παιδιά έφτιαξαν το δικό τους βιβλίο συνταγών με τις αγαπημένες τους γλυκιές και αλμυρές συνταγές.

Επιμελήθηκαν τη μετάφραση και εικονογράφηση και το απόλαυσαν!!

Καλή σας όρεξη!!

Πατήστε το παρακάτω σύνδεσμο για να δείτε το βιβλίο συνταγών

ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΑΠΟ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ
» TRAVELLING AROUND THE WORLD FOR RECIPES»
ΤΑΞΗ Ε2

Στο μάθημα των Αγγλικών, τα παιδιά έφτιαξαν το δικό τους βιβλίο συνταγών με συνταγές από διαφορετικές χώρες του κόσμου.

Επιμελήθηκαν τη μετάφραση και εικονογράφηση και το απόλαυσαν!!

Καλή σας όρεξη!!

Πατήστε το παρακάτω σύνδεσμο για να δείτε το βιβλίο συνταγών

ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΑΔΕΣΠΟΤΩΝ ΖΩΩΝ
April 4 Stray Animals day
ΤΑΞΗ Δ’
Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Φούζα Έφη

Η παγκόσμια ημέρα αδέσποτων ζώων καθιερώθηκε με πρωτοβουλία των ολλανδικών φιλοζωικών οργανώσεων το 2010 για την ευαισθητοποίηση της διεθνούς κοινότητας σχετικά με την τύχη των 600 εκατομμυρίων αδέσποτων ζώων που υπολογίζεται ότι διαβιούν υπό άθλιες συνθήκες στον πλανήτη μας.

Οι φιλοζωικές οργανώσεις καλούν τον καθένα μας να υιοθετήσει ένα ζώο ή να συνδράμει σε προγράμματα και καμπάνιες για την προστασία τους.

Με αφορμή αυτή την ημέρα τα παιδιά περιγράφουν και ζωγραφίζουν το αγαπημένο τους ζώο ή κατοικίδιο στα αγγλικά.

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ-ΣΠΟΥΔΑΙΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ
ΣΤ’ 2 ΤΑΞΗ
Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Φούζα Έφη

Η Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας εορτάζεται στις 8 Μαρτίου κάθε χρόνο, ως ημέρα μνήμης των αγώνων του κινήματος για τα δικαιώματα των γυναικών.

Με αφορμή αυτό το γεγονός, στο μάθημα των Αγγλικών μιλήσαμε για σπουδαίες γυναίκες και τα επιτεύγματά τους που άλλαξαν τον κόσμο. Σπουδαίες γυναίκες από τους τομείς της επιστήμης, της λογοτεχνίας, της τέχνης, του πολιτισμού και του αθλητισμού. Τα παιδιά παρουσίασαν τις εργασίες τους στην τάξη αφού μετέφρασαν τα κείμενα στα Αγγλικά.

ACTIVITY: «WHAT ARE YOU WEARING?»
ΤΑΞΗ Γ’
Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Φούζα Έφη

Τα παιδιά μαθαίνουν να περιγράφουν στα Αγγλικά, χρησιμοποιώντας το λεξιλόγιο του μαθήματος (χρώματα και ρούχα)  και τη γραμματική που διδάχτηκαν(Present Continuous, Modal Verbs).

POSTCARDS
ΤΑΞΗ Ε’
 Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Φούζα Έφη

Project: Imagine you are on holiday. Write a postcard to your best friend.

LET’S GO TO LONDON FOR SIGHTSEEING
ΣΤ ΤΑΞΗ
 Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Φούζα Έφη

Τα παιδιά στο μάθημα των Αγγλικών εξερευνούν τα αξιοθέατα του Λονδίνου και γράφουν για αυτά.

THE SEASONS OF THE YEAR AND THE WEATHER
Δ ΤΑΞΗ
 Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Φούζα Έφη

Τα παιδιά έμαθαν τους μήνες, τις εποχές και τον καιρό στο μάθημα των Αγγλικών και ζωγραφίζουν.

«GIVING DIRECTIONS IN ENGLISH »
Ε ΤΑΞΗ
 Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Φούζα Έφη

Τα παιδιά έφτιαξαν τη δική τους διαδρομή στο χάρτη και έγραψαν τις οδηγίες στα αγγλικά. Σκοπός της δραστηριότητας είναι η πρακτική εφαρμογή και εμπέδωση του λεξιλογίου της ενότητας.

MY HOUSE, MY ROOM
Γ ΤΑΞΗ
 Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Φούζα Έφη

Τα παιδιά ζωγράφισαν το σπίτι τους και το δωμάτιο τους, γράφοντας και την επίπλωση στα αγγλικά. Στόχος της δραστηριότητας είναι να εκφραστούν ελεύθερα, χρησιμοποιώντας το λεξιλόγιο της ενότητας για εμπέδωση.

SCHOOL TIMETABLE
Δ ΤΑΞΗ
Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Φούζα Έφη

The students are drawing their school timetable during the English class.

ABOUT ME
Ε1 ΤΑΞΗ
Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Φούζα Έφη

The students describe themselves and write about their daily routine.

BIRTHDAY PARTY INVITATIONS
Δ’ ΤΑΞΗ
Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Φούζα Έφη
The students made their own invitations in english to invite their friends to their birthday party.