Αθλητική δράση 3X3 schools 2024

Το σχολείο μας συμμετείχε στην αθλητική δράση 3X3 schools 2024 που διοργάνωσε η αντίστοιχη ομοσπονδία του αθλήματος

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Μαυραγάνη Ελένη

Μέσω του αθλητισμού ο άνθρωπος κοινωνικοποιείται, καθώς υπάρχει η άμιλλα, η συναναστροφή με συναθλητές, και η επαφή μαζί τους υπερβαίνει τα συμβατικά κοινωνικά κριτήρια της εθνικής προέλευσης, της θρησκείας ή των πολιτικών πεποιθήσεων. Οι συναθλητές ενώνονται μεταξύ τους με κοινούς στόχους και η πορεία τους επιβραβεύει την αξία της ανθρώπινης προσπάθειας, αναδεικνύει το μεγαλείο του κάθε ανθρώπου που με την προσωπική του δράση προσπαθεί να κατακτήσει το υψηλό και το ιδανικό. Στο δε ομαδικό αθλητισμό προβάλλει τη δύναμη της ομάδας και το ρόλο της συλλογικότητας, της συνεργασίας και της αλληλεγγύης. Εδραιώνεται η φιλία και η παγκόσμια ειρήνη.

Με αυτόν τον τρόπο ο αθλητισμός απομακρύνει από τον άνθρωπο κάθε μορφή προκατάληψης, φανατισμού και δογματισμού, εμπάθειας και σκοπιμοτήτων. Ο αθλητής σέβεται τη διαφορετικότητα, αναγνωρίζει την υπεροχή του συναθλητή του, έχει πρότυπα και θέτει τον εαυτό του σε μία διαρκή διαδικασία αυτοβελτίωσης. Είναι πάντα μαχητικός, αισιόδοξος και ικανός να συσχετίσει αρμονικά τον ορθολογισμό και τον ρεαλισμό με το όνειρο και τους υψηλούς στόχους. ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ σε όλα τα παιδιά!