Επίσκεψη των «Γιατρών χωρίς σύνορα / MEDECINS SANS FRONTIERES/ MSF» 22/02/2024

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΩΝ «ΓΙΑΤΡΩΝ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΟΡΑ/ MEDECINS SANS FRONTIERES/ MSF» ΣΤΟ 3ο  ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ
Φεβρουάριος 2024

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Θεοδοσίου Μαρίνα

Στις 22 Φεβρουαρίου 2024 και στα πλαίσια της ενδοσχολικής επιμόρφωσης εκπαιδευτικών και μαθητών του σχολείου μας, φιλοξενήσαμε τον κ. Σπυράτο Θανάση, ο οποίος αποδέχτηκε την πρόσκλησή μας, εθελοντή από τη Διεθνή, Ανεξάρτητη, Ιατρική, Ανθρωπιστική Οργάνωση «ΓΙΑΤΡΟΙ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΟΡΑ» και μας ενημέρωσε για το έργο τους,  καθώς και τις αποστολές παντού  στον κόσμο ,εστιάζοντας στην παροχή ιατρικής φροντίδας σε ανθρώπους αποκλεισμένους από την υγιειονομική περίθαλψη, σε θύματα βίας, φυσικών καταστροφών ή ένοπλων συγκρούσεων και δρουν με μοναδικό κριτήριο τις  ιατρικές ανάγκες με στόχο την ανακούφιση του ανθρώπινου πόνου αλλά και την ευαισθητοποίηση της κοινής γνώμης για τις ανθρωπιστικές κρίσεις που μαίνονται στον πλανήτη.

Η ενημέρωση και η βιντεοπροβολή κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον των μαθητών και των εκπαιδευτικών καθόλη τη διάρκειά τους και στο τέλος ,οι μαθητές των Α’ και Β’ τάξεων έλαβαν ως δώρο το βιβλίο «ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΦΡΙΚΑΛΕΟΙ ΔΡΑΚΟΙ  » του Ευγένιου Τριβιζά εκδ. Ψυχογιός.