Σχ. Έτος 2022-2023

Έπαινος 10ου Διεθνούς Μαθητικού Διαγωνισμού

« Δημιουργώντας τα δικά μας παιχνίδια : Από το χθες στο σήμερα» Τμήμα Β1    (Σχολ. έτος 2022-23 )

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Φούνκογλου Πετρούλα

Οι μαθητές του Β1 του σχολικού έτους 2022-23 συμμετείχαν στον ανωτέρω  Διαγωνισμό του ΕΚΕΔΙΣΥ  κατασκευάζοντας ένα  επιτραπέζιο  παιχνίδι με θέμα τη ΜΕΛΙΣΣΑ.

Ο έπαινος , που πρόσφατα μας απέστειλε το ΕΚΕΔΙΣΥ , απονέμεται στους μαθητές του Β1.

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ

Συμμετοχή των παιδιών της Β’1 τάξης στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας «Πυθαγόρας» και «Καγκουρό» του 2023 (11/3/23 και 1/4/23),

Συμμετοχή των παιδιών της Β’1 τάξης στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ορθογραφίας με κείμενα από τα βιβλία της Ζωρζ  Σαρή (100 χρόνια-Το γαϊτανάκι), συνεισφορά στον Οργανισμό 11525 «Μαζί για το παιδί»(συνδιοργανωτής Εκδ. Πατάκη)

Συμμετοχή της Β’1 τάξης στον ευρωπαϊκό διαγωνισμό με την ευκαιρία του εορτασμού της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών για το 2022-23 σε συνεργασία με την Ευρωπαϊκή Επιτροπή.

Φούνκογλου Πετρούλα

Συμμετοχή σε Εκπ/κη δράση του Οργανισμού  ‘ THE BEE CAMP  ‘ με στόχο την προστασία των μελισσών και της βιοποικιλότητας  στις 22/3/23 στο χώρο του σχολείου.

Φούνκογλου Πετρούλα

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΠΑΙΔΙΩΝ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ , ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΗΝ ΕΥΖΩΙΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ ΣΥΝΤΡΟΦΙΑΣ , ΑΣΤΙΚΗΣ ΠΑΝΙΔΑΣ ,  ΑΠΟ ΤΟ  ΔΗΜΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ  » ΤΜΗΜΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ   ΖΩΩΝ ΣΥΝΤΡΟΦΙΑΣ» 3/2/23

Οι » Οργανούληδες » διαδραστικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα

Οι » Οργανούληδες » ένα πρωτοποριακό και διαδραστικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα , υπό την αιγίδα του Εθνικού Οργανισμού Μεταμοσχεύσεων και του Υπουργείου Υγείας , με την υποστήριξη του Ιδρύματος Ωνάση , πραγματοποιήθηκε στο σχολείο στις 18/1/23

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα  Σπαθάρειο Μουσείο στην Αθήνα 4/5/23

Διαδικτυακό μάθημα για την ασφαλή χρήση του διαδικτύου στις 25/10/22

Η Αθηνά , η Άρτεμη και  ο Ερμής ενημέρωσαν τα παιδιά για την ασφαλή χρήση του διαδικτύου και μέσα από δραστηριότητες που προτάθηκαν ενίσχυσαν τις γνώσεις τους για το ευαίσθητο αυτό θέμα.

Λαογραφικό Μουσείο «ΛΙΝΟΣ»