ΤΑΞΗ ΣΤ1 2020-21

Δραστηριότητες ,πειράματα ,εργασίες ,μαθαίνουμε διασκεδάζοντας στην τάξη μας.

ΧΟΡΕΥΤΙΚΟ ΣΤ1

Τιμούμε τα 200 χρόνια από την επανάσταση του 1821, χορεύοντας υπό την καθοδήγηση της γυμνάστριας του σχολείου μας κυρίας Ελένης Μαυραγάνη.  «Να ΄τανε το 21»
Στίχοι : Σώτια Τσώτου
Μουσική: Σταύρος Κουγιουμτζής
Εκτέλεση: Γιώργος Νταλάρας
Χορεύουν οι μαθητές της ΣΤ1 :Βασιλείου Βασιλική, Γεωργιάδη Μαρία, Ιωσηφίδη Ειρήνη, Κεφερλής Αλέξανδρος, Κεφερλής Κωνσταντίνος, Κορδώσης Στέλιος

1821-2021

Διακόσια ολόκληρα χρόνια έχουν περάσει από την ημέρα, που οι Έλληνες επαναστάτησαν για να αποτινάξουν τον τούρκικο ζυγό των τετρακοσίων χρόνων, έχοντας στο μυαλό τους μονάχα την ελευθερία και ένα καλύτερο μέλλον για τα παιδιά τους.

Για αυτό εμείς οι μαθητές της Έκτης τάξης ( Στ ΄1 ) , αποφασίσαμε να τιμήσουμε τους ήρωες του Εικοσιένα, τους αγώνες και τις θυσίες τους για τη λευτεριά της πατρίδας μας.

Ηχογραφήσαμε , με τη βοήθεια της δασκάλας μας , τα σκετς που σκεφτόμαστε να παρουσιάσουμε στην γιορτή της 25ης Μαρτίου, αν δεν είχαμε την πανδημία με τον κορονοΐό .

Ο μουσικός του σχολείου μας , ο κύριος Γιώργος Τράπαλης , μας δίδαξε και ηχογράφησε τα τραγούδια :

« Μαύρη ζωή» , «Οι κλέφτες» και τον Εθνικό μας ύμνο.

Μέσα από τα λόγια και τις πράξεις των αγωνιστών προσπαθήσαμε να καταλάβουμε και να νιώσουμε το μεγαλείο της ψυχής τους.

«Ελευθερία ή θάνατος», «Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή, παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή». Λόγια ηρωικά , που τους εμψύχωσαν στον αγώνα για την λευτεριά.

Γιορτάζουμε με συγκίνηση και υπερηφάνεια και γονατίζουμε ευλαβικά για να αποτίσουμε φόρο τιμής στους αθάνατους νεκρούς του ΕΙΚΟΣΙΕΝΑ.

ΖΗΤΩ ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΜΑΣ!

ΖΗΤΩ Η 25Η ΜΑΡΤΙΟΥ 1821!

Οι μαθητές του Στ΄1

Η δασκάλα μας: Τζίνη Νικολέττα

Ο μουσικός μας: Τράπαλης Γιώργος

Τα σκετς που ακούγονται είναι τα ακόλουθα:

Α) Κολοκοτρώνης

Β) Μαντώ Μαυρογένους

Γ) Μπουμπουλίνα

Δ) Οι κλέφτες

Ε) Οι Μεσσολογγίτισσες

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΕΛΛΑΔΑ!

«Η γωνιά των ηρώων » Δημιουργία των μαθητών του Στ 1 τμήματος. Τιμή και δόξα στους ήρωες και στις ηρωίδες του ΕΙΚΟΣΙΕΝΑ.

Ο Ευαγγελισμός της Θεοτόκου

ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ