ΤΑΞΗ Β2 2021-2022

«Χαρά , λύπη και θυμός….συναισθήματα σωρός»

Στα πλαίσια του εργαστηρίου δεξιοτήτων με θέμα «Ψυχική και Συναισθηματική υγεία» ασχοληθήκαμε με τα συναισθήματα.

Οι μαθητές έμαθαν να εκφράζουν τα συναισθήματά τους ,τα χώρισαν σε ομάδες και αποφάσισαν να κρατήσουν στη ζωή τους μόνο τα «καλά».

Πώς θα μπορούσαν όμως να απαλλαγούν από τα «κακά»;

Πετώντας τα στη θάλασσα.

Έβαλαν λοιπόν σε εφαρμογή το σχέδιο τους, βγήκαν έξω από το σχολείο τους , πήγαν στην παραλία και κατάφεραν να το πραγματοποιήσουν…

«Το περιβάλλον καθαρίζω…ανακύκλωση αρχίζω»

Οι μαθητές της Β’ τάξης του σχολείου μας , στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων με θέμα το περιβάλλον, συνειδητοποιούν την αξία της ανακύκλωσης για την προστασία του περιβάλλοντος καθώς και την ανάγκη να αναλάβουν δράση δημιουργώντας το σύνθημα

«ΜΕΙΩΣΗ- ΕΠΑΝΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗ- ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ».

Νιώθουν μεγάλη χαρά όταν με τη βοήθεια των δασκάλων τους ανακαλύπτουν τρόπους να αξιοποιήσουν διάφορα ανακυκλώσιμα υλικά και να τα μεταμορφώσουν σε χρηστικά αντικείμενα.