Εκπαιδευτικό πρόγραμμα από το Κέντρο Πρόληψης ΔΙΟΛΚΟΣ για τα παιδιά της Έκτης τάξης με θέμα : ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ

ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ
   Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί : Τζώρζτης Κωνσταντίνος, Τζίνη Νικολέττα
ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ
  Στόχοι του προγράμματος :
* η ομαλή μετάβαση των παιδιών από την πρωτοβάθμια στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση
* η έκφραση και επεξεργασία των φόβων μπροστά σε αυτή τη μεγάλη αλλαγή και τρόποι διαχείρισης του άγχους και όλων των αρνητικών συναισθημάτων
* η κατανόηση ότι η προοπτική να μεγαλώσουν είναι ένα νέο στάδιο ζωής, που μπορεί να προσφέρει ενθουσιασμό και θετικά στοιχεία
* η διερεύνηση των εφοδίων και των πλεονεκτημάτων που διαθέτουν για τη μετάβασή τους στο νέο σχολείο.
Ευχαριστούμε τις κυρίες Αναστασία Μητσάκου και Ελένη Δήμου για την βοήθειά τους στον τρόπο προσέγγισης του θέματος καθώς και για τις πολύτιμες συμβουλές τους .
 Το πρόγραμμα έκλεισε με τις ασπίδες αυτοπεποίθησης που δημιούργησαν τα παιδιά και που περιείχαν τα εφόδια που διαθέτουν για να πατήσουν στο επόμενο σκαλοπάτι της γνώσης και της ζωής.
  Η επίσκεψή τους στο 1ο Γυμνάσιο Κορίνθου με σκοπό τη γνωριμία με το νέο σχολείο, τους νέους δασκάλους και τους χώρους μετρίασε τους φόβους και το άγχος και τα γέμισε χαρά και αδημονία για τη νέα αρχή.
   Καλό κατευόδιο!