Δράση ενημέρωσης για « την Ασφάλεια στο διαδίκτυο, τον Σχολικό εκφοβισμό και την ενδοοικογενειακή βία»

Επίσκεψη αστυνομικών του Α.Τ. Κορίνθου
ΤΑΞΕΙΣ Α’ , Β’ , Γ’ , Δ’ , Ε’ , ΣΤ’
Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί : Πετράς Τιμόλαος, Πουλή Αικατερίνη

Στις 21 Μαΐου 2024 επισκέφθηκαν το σχολείο μας αστυνομικοί του Α.Τ. Κορίνθου και μίλησαν στους μαθητές για την ασφάλεια στο διαδίκτυο, για τον σχολικό εκφοβισμό και για την ενδοοικογενειακή βία. Οι μαθητές μας, αφού ενημερώθηκαν, έλυσαν τις απορίες τους και εξέθεσαν τους προβληματισμούς τους σχετικά με τα παραπάνω θέματα, είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά ένα περιπολικό και δύο μηχανές της Δίκυκλης Αστυνόμευσης (ΔΙ.ΑΣ.) της πόλης μας. Επιπλέον, ενημερώθηκαν για το τι περιλαμβάνει ο ειδικός εξοπλισμός των αστυνομικών, ο οποίος είναι απαραίτητος για να αντιμετωπίσει οποιοδήποτε περιστατικό, για τη δική του ασφάλεια, αλλά και για την προστασία των πολιτών!

Ευχαριστούμε θερμά τους υπαλλήλους του Α.Τ. Κορίνθου για την άμεση ανταπόκριση στο αίτημα του σχολείου μας!